В данной статье изложены результаты научных исследований, посвящённых развитию духовно-нравственных качеств у младших школьников с помощью туризма. В ходе экспериментальных исследований были сформированы экспериментальная и контрольная группы, каждая из которых состояла из 47 учащихся. Уровень развития духовно-нравственных качеств учащихся был определён посредством начальных и заключительных экспериментальных тестов. Согласно результатам, духовно-нравственные качества учащихся в экспериментальной группе развивались на более высоком уровне.
English
This article presents the results of scientific research on the development of spiritual and moral qualities in young schoolchildren through tourism. During the experimental studies, experimental and control groups were formed, each consisting of 47 students. The level of development of students' spiritual and moral qualities was determined through initial and final experimental tests. According to the results, students in the experimental group showed a higher level of development of these qualities.