Maqolada Uchinchi Renessans yoshlarini tarbiyalash va yoshlar milliy o‘zligidan begonalashuviga qarshi “Milliy tiklanishdan milliy yuksalish sari” g‘oyasining o‘rni ilmiy jihatdan asoslangan. Bugun dunyoga Yangi O‘zbekiston nomi bilan balqiyotgan Uchinchi Renessans g‘oyasining jozibasi shundaki, u o‘z atrofiga davlatni ham, jamiyatni ham, butun xalqni ham birlashtira oladi. Bu g‘oyaning milliy g‘oya o‘laroq keng quloch yozishi esa, nazarimizda, barchamizning uning mazmunini chuqurroq anglashimizga, teranroq mushohada yuritishimizga bog‘liq.
1 | Abdullayeva A.A. | O'qituvchi | Andijon davlat pedagogika instituti |
1 | 1. Shavkat Mirziyoyev raisligida 2019- yil 23-avgust kuni xalq ta’limitizimini rivojlantirish, pedagoglarning malakasi va jamiyatdagi nufuzinioshirishga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi. https://www.xabar.uz/talim/shavkat-mirziyoyev-maktablarda-qanday |
2 | 2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017- yil 28-iyuldagi “Ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish va sohani yangi bosqichga ko‘tarish to‘g‘risida”gi PQ-3160-son. //https://lex.uz/docs/3360950. |
3 | 3. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 3-maydagi “Ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4307-son Qarori https://lex.uz/docs/4320700. |
4 | 4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 26-martdagi “Ma’naviy-ma’rifiy ishlar tizimini tubdan takomilashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5040 qarori. https://lex.uz/docs/5344692 |
5 | 5. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 31-dekabrdagi “Uzluksiz ma’naviy tarbiya konsepsiyasini tasdiqlash va uni amalga oshirish chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 1059-sonli qarori |
6 | 6. Quronov M. “Har bir ota-ona pedagog bo‘lish kerak” maqola. http://www.adolatnashr.uz/uploads/17.Oila.2016.pdf. |
7 | 7. Jabborov X. “Milliy tarbiyaning ijtimoiy-psixologik omillari”. Psixologiya ilmiy jurnali, 2021-yil 3-son. B.110-118. |