Mazkur maqolada o‘quvchi yoshlarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish masalasidagi qonunchilik asoslari va strategiyalar tahlil qilinadi. Chaqiruvga qadar tayyorlashning dolzarb vazifalari, bu jarayonni tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlar, shuningdek, sohaga oid yangi qarorlarning mazmun-mohiyati yoritiladi. Tizimni takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, innovatsion o‘quv usullari va yangi standartlarning joriy etilishi masalalari muhokama qilinadi. Shuningdek, maqolada harbiy-vatanparvarlik tarbiyasi va boshlang‘ich harbiy ko‘nikmalarni shakllantirishdagi davlat tashkilotlari va ta’lim muassasalarining o‘zaro hamkorligi ko‘rib chiqiladi. Maqola chaqiruvga qadar tayyorlash tizimining samaradorligini oshirishda qonunchilik va strategik yondashuvning ahamiyatini yoritib beradi