Мақолада фирибгарлик жиноятини аниқлаш ва фош этишнинг халқаро ҳуқуқий асослари таҳлил қилиниб, илмий асослантирилган таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилган
1 | Umurzakov A.G. | подполковник | Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги |
1 | 1.Инсон ҳуқуқлари бўйича умумжаҳон декларацияси Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг Резолюция 217 А (III) билан 1948 йил 10 декабрда қабул ва эълон қилинган. Ўзбекистон Республикаси 1991 йил 30 сентябрда ратификация қилган //Электрон манба: http:// www.lex.uz(мурожаат вақти: 11.02.2025). 2.Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ва Латвия Республикаси Ички ишлар вазирлиги ўртасидаги ҳамкорликтўғрисида битим (1992 йил 24 апрель, Олмаота)(Ўзбекистон Республикаси учун 1992 йил 24 апрелдан кучга кирган) // Электрон манба: http:// www.lex.uz(мурожаат вақти:12.02.2025).3.Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан Украина ҳукумати ўртасида жиноятчиликка қарши курашишда ҳамкорлик қилиш тўғрисида битим (1995 йил 20 июнь, Тошкент. 1995 йил 20 июндан кучга кирган) // Электрон манба: http:// www.lex.uz(мурожаат вақти:13.02.2025).4.Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан Россия Федерацияси ҳукумати ўртасида жиноятчиликка қарши курашишда ҳамкорлик қилиш тўғрисида битим (1995 йил 27 июль, Тошкент. 1995 йил 27 июлдан кучга кирган) // Электрон манба: http:// www.lex.uz(мурожаат вақти:14.02.2025).5.Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан Грузия Республикаси ҳукумати ўртасида жиноятчиликка қарши курашишда ҳамкорлик қилиш тўғрисидаги битим (1995 йил 4 сентябрь, Тошкент. 1995 йил 4 сентябрдан кучга кирган) // Электрон манба:http: // www.lex.uz(мурожаат вақти:15.02.2025).6.6.Соглашение между правительством Республики Узбекистан и правительством федеративной Республики Германия о сотрудничестве в борьбе с организованной преступностью, терроризмом и другими преступлениями, представляющими повышенную опасность(Бонн16 ноября 1995 года. Узбекистан 3 ноября 1997 года) // Электрон манба:http: // www.lex.uz. (мурожаатвақти:16.02.2025).7.Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан ҚозоғистонРеспубликаси ҳукумати ўртасида жиноятчиликка қарши курашда ҳамкорлик қилиш тўғрисидаги битим (1998 йил 30 октябрь, Тошкент. 2005 йил 14 июндан кучга кирган) // Электрон манба:http: // www.lex.uz(мурожаат вақти:29.11.2021).; Соглашение об обмене информацией в сфере борьбы с преступностью(Астана, 22 мая 2009 годавступило в силу 28 апреля 2011 года) // Электрон манба: http: // www.lex.uz. (мурожаат вақти: 17.02.2025).8.Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан Болгария Республикаси ҳукумати ўртасида жиноятчиликка қарши курашда ҳамкорлик қилиш тўғрисидаги битим (1999 йил 7 май, Тошкент. 1999 йил 26 сентябрдан кучга кирган) // Электрон манба:http: // www.lex.uz(мурожаат вақти:18.02.2025).9.Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан Озарбайжон Республикаси ҳукумати ўртасида жиноятчиликка қарши курашда ҳамкорлик қилиш тўғрисидаги битим (2000 йил 25 июль, Боку. 2001 йил 9 июлдан кучга кирган) // Электрон манба:http: // www.lex.uz(мурожаат вақти: 19.02.2025).10.ЎзбекистонРеспубликаси ҳукумати билан ҚирғизистонРеспубликасиҳукуматиўртасида жиноятчиликка қарши курашда ҳамкорлик қилиш тўғрисидаги битим (1999 йил 9 июль, Тошкент. 2000 йил 4 декабрдан кучга кирган)//Электрон манба: http: // www.lex.uz. (мурожаат вақти: 20.02.2025).11.Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан Австрия Республикаси федерал ҳукуматиўртасидахавфсизлик ва жиноятчиликка қарши курашда ҳамкорлик қилиштўғрисидаги битим (2001 йил 2 ноябрь, Тошкент 2002 йил 18 майдан кучга кирган)// Электрон манба: http://www.lex.uz(мурожаат вақти: 21.02.2025).12.https://kun.uz/kr/news/2024/01/25/2023-yilda-firibgarlik-jinoyati-eng-kop-sodir-etildi-oliy-sud |