Мақолада сиёсий ҳокимиятга интилаётган, диний шиорларни ниқоб қилиб олган ақидапараст оқимлар Марказий Осиё мамлакатлари, хусусан, Ўзбекистондаги ижтимоий-сиёсий вазиятга салбий таъсир ўтказишга ҳаракат қилиб келаётган экстремизм жиноятининг жиноий ҳуқуқий томонлари ҳамда ушбу масалада миллий қонунчиликнинг аҳамиятли томонлари кўрсатиб ўтилган
1 | Nurumbetova S.A. | Илмий котиб, (PhD), доцент | Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академияси |
1 | 1.Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодекси [Интернет]. [cited 2024 Apr 5]. Available from: https://lex.uz/docs/-111453. 2.ЎРҚ-442-сон 06.09.2017. Суриштирув институти такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида [Internet]. [cited 2024 Apr 5]. Available from: https://lex.uz/docs/-3328284. 3.Исматов Б.А. Ички ишлар органларининг тергов бўлинмаларида амалга оширилаётган ислоҳотлар. 2022; Volume 3.:1026–32.4.Жолдасов А.Ф. Жамоат хавфсизлиги: тушунчаси, таърифи ва ўзига хос хусусиятлари. Academic Research in Educational Sciences. 2021;VOLUME 2:1163–74. 5.Позднишев А.Н. Институт государственной служби в сфере обеспечения обшйественной безопасности (теоретико-методологическийе проблеми) [Дис.... д-ра. юрид. наук]. [М.]; 2003. 6.Босхамджийева Н.А. Административно-правовийе основи обеспечения обшйественной безопасности в Российской Федерасии [дис... докт. юрид. наук.]. [М.]; 2013. 7.ЎРҚ-489-сон 30.07.2018. Экстремизмга қарши курашиш тўғрисида [Интернет]. [cited 2024 Апр 5]. |