Аннотация. Жаҳонда бугунги кунда йирик шаҳарларнинг ривожланиш даражаси, саноат корхоналари ҳамда автотранспорт ҳаракатлари ўсиб бораётган бир пайтда, атроф-муҳитни муҳофаза қилишга оид кўпгина муаммоларни ечишни тақозо этади. Шунга кўра, мисол сифатида Тошкент, Ангрен, Бухоро, Навоий, Фарғона, Олмалиқ, Бекобод, Чирчиқ, Андижон ва Нукус каби саноатлашган шаҳарларда ҳавонинг чанг билан ифлосланиш даражаси санитар меъёрдан ўрта ҳисобда 2,7 баробар ортганини кўрсатиш мумкин. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида экологик ҳолатни яхшилаш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш борасидаги ишларни таҳлил этиш, энг долзарб вазифаларни белгилаб олишга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтган мажлисда Президентимиз томонидан атроф-муҳит ифлосланишининг олдини олиш соҳасида давлат назоратини кучайтириш зарурлиги таъкидланди.
Аннотация. В условиях, когда сегодня уровень развития крупных городов мира, промышленных предприятий и транспортных потоков растет, необходимо решить множество проблем, связанных с охраной окружающей среды. Например, в таких промышленно развитых городах, как Ташкент, Ангрен, Бухара, Навои, Фергана, Алмалык, Бекабад, Чирчик, Андижан и Нукус уровень загрязнения атмосферного воздуха пылью увеличился в среднем в 2,7 раза от санитарной нормы. На совещании под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по анализу работы по улучшению экологической обстановки и охране окружающей среды Президент подчеркнул необходимость усиления государственного контроля за предотвращением загрязнения окружающей среды.
Annotation. At a time when the level of development of major cities in the world today, industrial enterprises and traffic is growing, it is necessary to solve many problems related to environmental protection. For example, in industrial cities such as Tashkent, Angren, Bukhara, Navoi, Fergana, Almalyk, Bekabad, Chirchik, Andijan and Nukus, the level of air pollution with dust has increased by an average of 2.7 times above sanitary norms. At a meeting chaired by President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to analyze the work on improving the environmental situation and protecting the environment, the President stressed the need to strengthen state control over the prevention of environmental pollution
1 | Ismailxodjayev B.S. | биология фанлари доктори, профессор | Toshkent irrigatsiya va qishloq xo'jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti |
2 | Xodjibabayev X.A. | таянч докторант (PhD), | Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish tеxnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti |
3 | Musirmonov J.J. | таянч докторант (PhD), | Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish tеxnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti |
1 | 1. Абакумова Г.И., Евневич Т.В. Экспериментальные исследования атмосферного помутнения. В кн.: “Опыт и методы экологического мониторинга”. — Пущина, 1978. 386 с. |
2 | 2. Антипов В.Г. Устойчивость древесных растений к промышленным газам. Минск: Наука и техника, 1973. 215 с |
3 | 3. Николаевский В.С.Биологические основы газоустойчивости растений. — Изд−во “Наука”, Сибирское от деление, Новосибирск, 1979, 275 с. |
4 | 4. Халматов М., Хожиматов А., Юсупов И., Қирғизалиев Н. Автотранспортлар ҳаракат интенсивлигининг шаҳар экотизимига таъсири. “Экология хабарномаси”, №10, (210) 2018 й. |