и засоленности воды, которые выяснились в результате анализа изменения площади зеркала, объема и минера-
лизации воды Айдар-Арнасойской озерной системы
Abstract: The article presents measures aimed at preventing a decrease in water level and an increase in water salinity,
which were identified through an analysis of changes in the surface area, volume, and mineralization of water in the Aydar-
Arnasoy lake system.
1 Aminov X.X. техника фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD), катта илмий ходим Атроф-муҳит ва табиатни муҳофаза қилиш технологиялари илмий-тадқиқот институти
2 Madrimov R.M. биология фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD), катта илмий ходим, Атроф-муҳит ва табиатни муҳофаза қилиш технологиялари илмий-тадқиқот институти
3 Xodjayev A.K. техника фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD), катта илмий ходим Атроф-муҳит ва табиатни муҳофаза қилиш технологиялари илмий-тадқиқот институти
4 Mavlonova S.R. доктарант Тошкент Давлат Аграр Университети
1 1. Артукметов З.А., Сув ресурслари ва сувдан фойдаланиш, Тошкент, 2007 й., 45 б.
2 2. Атроф-муҳит ҳолати шарҳини (Атроф-муҳит ҳолати 29-серияси) Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, 29-серияси, Иккинчи шарҳ, Ўзбекистон, 2010 й., 253 б.
3 3. Ўзбекистон: Пахтачилик режаси II жилд – Таъсирни баҳолаш 16 декабрь 2020 й., 341 б.
4 4. Вода жизненно важный ресурс для будущего Узбекистана. Публикация в поддержку Целей развития тысяче- летия, Цель 7: Обеспечение экологической устойчивости, 2017, с. 52
5 5. Равшанова А. Р. Нурмаматова Ф. М. Усмонова Э. М. Хушвақова З. С. “Айдар-Арнасой кўллар тизимининг асосий сув манбалари, уларнинг мониторинги” Multidisciplinary Scientific Journal November, 2022, б. 367-372