3 Soliyeva N.A. tayanch doktorant Tuproqshunoslik va agrokimiyviy tadqiqotlar instituti
4 Musurmonov X.S. tayanch doktorant Guliston davlat universitet
1 Qo’ziyev R.Q., Abduraxmonov N.YU. Sug’oriladigan tuproqlar evolyutsiyasi va unumdorligi.-Toshkent “Navroz”, 2015. - 208 b.
2 Кurvantayev R., Nazarova S.M. Zarafshon vohaschi quyi oqimi sug’oriladigan o’tloqi tuproqlarining agrofizikaviy holati - Buxoro:. “Durdona nashyoti”, 2021. -160 b.
3 Nazarova S.M., R.Kurvantayev. Evolyutsiya i prognoz razvitiya oroshayemix pochv nijney chasti dolini Zerafshana. // Nauchnoye elektronnoye periodicheskiy jurnal YUFU “Jiviye i biokosniye sistemi” -Rostov-Don, - 2016. №17 (In Russian) .
4 Fayziyev K.I. Kurvantayev R.K. Mexanicheskiy sostav oroshayemix lugovix pochv Gurlenskogo rayona Xorezmskoy oblasti. / Aktual’niye voprosi sovremennoy nauki. – Moskva: Nauchniy jurnal. №2 (18), 2013.- S.41-49 (In Russian).
5 Kurvantayev R. Optimizatsiya i regulirovaniye agrofizicheskogo sostoyaniya oroshayemix pochv pustinnoy zoni Uzbekistana: Avtoref.diss.dok.s.x.nauk. –Tashkent, 2000.- 45s (In Russian).
6 Musurmonov A.A. Mirzacho’l vohasi sug’oriladigan tuproqlarining unumdorligini mul’chalash va kam ishlov berish orqali oshirish. Avtoreferat diss. f.f.d. (PhD) -Toshkent. 2019. - 44 b.
7 Nazarova S.M. Buxoro vohasi sug’oriladigan o’tloqi tuproqlarining hozirgi davr agrofizikaviy holati. Qishloq xo’jalik fanlari falsafa doktori (PhD dissertatsiyasi.-Toshkent.2019.- 139 b.
8 Sobitov O’.T. Mirzacho’lni eskidan o’zlashtirilgan hududlari tuproqlarining evolyutsiyasi. va unumdorligi. Biologiya fanlari falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi – Toshkent, 2018. -124 b.
9 Fayziyev K. I. Quyi Amudaryo tuproqlarining agrofizikaviy holati va ularni yaxshilashning ilmiy asoslari (Xorazm vohasi misolida). Qishloq xo’jalik fanlari falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi. – Toshkent, 2021- 117 b.
10 Hakimova N. X. Zarafshon daryosi quyi va o’rta oqimi tuproqlarining agrofizikaviy xossalari va biologik faolligi. Biologiya fanlari falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi. – Farg’ona - 119 b.
11 Turg’unov M.M. Mirzacho’l vohasi sug’oriladigan tuproqlari xossalarini lazerli tekislash ta’sirida o’zgarishi. Qishloq xo’jaligi fanlari falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasi avtoreferati. –Toshkent, 2019.- 46 b.
12 Kurvantayev R., Turgunov M. Vodno-fizicheskiye svoystva lugovoy i serozemno-lugovoy pochvi. // Agrarnaya nauka – sel’skomu xozyaystvu VII Mejdunarodnaya nauchno-prakticheskaya konferensiya. Sbornik statey. Kniga 2. Barnaul, 2012. - S. 168-170 (In Russian).
13 Qurvantayev R., Musurmonov A., Usmonova G. Mirzacho’l vohasi sug’oriladigan tuproqlarining agregatlik holati. // Agrar sohada suv va yer resurslaridan oqilona foydalanish hamda tuproq unumdorligini oshirishda innovatsion texnologiyalardan samarali foydalanish masalalari. Respublika ilmiy-amaliy anjumani. - Guliston, 2011. - B. 108.
14 Musurmonov A., Kurvantayev R., Japakov N.- Vodno-fizicheskiye svoystva pochv Sirdarinskogo viloyata. // Agrar soxada yer resurslaridan foydalanish, ularning biologik, ekologik va meliorativ holatini yahshilash muammolari. Respublika ilmiy amaliy anjumanii materiallari to’plmi. - Guliston, 2009. - B. 81-83 (In Russian).
15 Xakimova N.X., Kurvantayev R. Izmeneniye ximicheskogo sostava pochv nijnego i srednego techeniya reki Zarafshan. // IV Mejdunarodnaya nauchno-prakticheskaya konferensiya. Aktual’niye nauchnotexnicheskiye i ekologicheskiye problemi melioratsii zemel’. - Gorki Belorussiya. 2022.- S. 128-135 (In Russian).
16 Kurvantayev. R., Musurmonov A.A., Turgunov M.M. Current state of water-physical properties in soils of Mirzachul oasiz. Soil science in international year of soils. – Sochi, 2015 Article look. - P. 236-240.