Мазкур мақолада «Ғалаба боғи» ёдгорлик мажмуаси ва унинг таркибидаги «Шон-шараф» музейининг очилиши ва фаолияти, бугунги кунда мажмуада Иккинчи жаҳон уруши даври ва унда ўзбекистонликларнинг иштирокини илмий ўрганиш бўйича олиб борилаётган кенг кўламли ишлар ҳақида маълумот берилади. Жумладан, сўнгги йилларда мазкур тарихий даврни ўрганишда мажмуа илмий ходимлари ҳамда мавзу бўйича тадқиқот олиб борувчи етакчи олимлар билан ҳамкорликда яратилган илмий ва илмий-адабиёт тавсифланади.
This article provides information about the opening and operation of the memorial complex «Victory» and the museum of «Glory» within it, as well as the large-scale work that is currently being carried out in the complex on the scientific study of the Second World War and the participation of Uzbekistan in it. In particular, the scientific and scientific literature created in cooperation with the scientific staff of the complex and leading scientists conducting research on the subject in recent years in the study of this historical period is described.
1 | Babadjonov X.. | бўлим мудири, т.ф.ф.д. (PhD), доцент | «Шон-шараф» давлат музейи Ўзбекистоннинг Иккинчи жаҳон уруши даври тарихини ўрганиш бўлими бош илмий ходими, «Аждодлар изидан» ҳарбий-тарихий жамияти бўлим |
1 | 1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 31 майда имзоланган «Иккинчи жаҳон урушида фашизм устидан қозонилган ғалабага Ўзбекистон халқининг қўшган муносиб ҳиссасига бағишланган китоб-альбомни нашр чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармойиши // Саидов А.Х. Ғалаба боғи фалсафаси: публицистика. – Тошкент: «ТАСВИР» нашриёт уйи, 2021. – Б. 17. |
2 | 2. Мирзиёев Ш.М. Аждодларимизнинг мислсиз жасорати ёш авлодни ватанпарварлик руҳида тарбиялашга хизмат қилсин / «Халқ сўзи» газетаси. 2020 йил 10 май, № 98 (7600). – Б. 1. |
3 | 3. Ўзбекистон халқининг фашизм устидан қозонилган ғалабага қўшган ҳиссаси: китоб-альбом. – Тошкент: «O‘zbekiston» нашриёти, – 2020. – 320 б.; Вклад народа Узбекистанав победу над фашизмом [Альбом]: книга-альбом. – Ташкент: издательство «O‘zbekiston», – 2020. – 320 с.; The contribution of Uzbekistan to the victory over fascism: Kh. Sultanov, responsible for the book-album. – Тashkent: «O‘zbekiston» publishing house, 2020. – 320 p. |
4 | 4. Иккинчи жаҳон уруши ва Ўзбекис- тон: Янги тадқиқотлар ва тарихий ҳужжатлар: китоб-альбом. – Тошкент: «O‘zbekiston» нашриёти, – 2021. – 288 б.; Ўзбекистон Иккинчи жаҳон уруши даврида [Альбом]: китоб-альбом. – Тошкент: «O‘zbekiston» нашриёти, – 2022. – 352 б.; Ўзбекистон Иккинчи жаҳон уруши даврида [Альбом]: китоб-альбом. – Тошкент: «O‘zbekiston» нашриёти, 2023. – 296 б.; Ўзбекистон Иккинчи жаҳон уруши даврида [Альбом]: китоб-альбом. – Тошкент: «O‘zbekiston» нашриёти, 2024. – 296 б. |
5 | 5. Хотираларда жонланган тарих. Илмий мақолалар тўплами. – Тошкент: «Zamin», 2023. – 261 б.; Кўпмиллатли Ўзбекистон халқининг Иккинчи жаҳон уруши йилларида фронт ва фронт ортида кўрсатган беқиёс жасорати: тарих, талқин, технология. Илмий мақолалар тўплами. – Тошкент: «Zamin»,. 2023. – 386 б.; Иккинчи жаҳон уруши: янги тадқиқотлар ва тарихий маълумотлар мавзусидаги илмий-назарий конференция мақолар тўплами. – Тошкент: Zamin nashr, 2024. – 462 б. |
6 | 6. Хотираларда ўрин олган тарих. – Тошкент: Zamin nashr, 2021. – 442 б.; Хотираларда ўрин олган тарих. – Тошкент: Zamin nashr, 2022. – 338 б.; Хотираларда ўрин олган тарих. – Тошкент: Zamin nashr, 2023. – 724 б.; Хотираларда ўрин олган тарих. – Тошкент: Zamin nashr, 2021. – 436 б. |