Мақолада Ўзбекистонда замонавий босқичда банк секторининг трансформацияси ва ривожланиши, унинг ўзига хос хуқуқий жихатлари ҳамда хусусиятлари, бу борада мавжуд муаммолар амалий маълумотлар асосида ўрганилган. Олиб борилган тадқиқот юзасидан амалий таклиф ва илмий тавсиялар ишлаб чиқилган.
В статье рассмотрены трансформация и развитие банковского сектора в Узбекистане на современном этапе, его специфические правовые аспекты и особенности, а также были изучены существующие проблемы на основе практических данных. На основе проведенных исследований разработана практические предложения и научные рекомендации.
The article examines the transformation and development of the banking sector in Uzbekistan at the present stage, its specific legal aspects and features, as well as the existing problems based on practical data. Based on the conducted research, practical proposals and scientific recommendations have been developed.
1 | Azlarova .A. | -- | Toshkent davlat iqtisodiyot universitet |
1 | Abduvaliev Sh. (2025). Банк тизими даромадлилик кўрсаткичлари. [online] Ўзбекистон Республикаси Марказий https://cbu.uz/oz/statistics/bankstats/2122799/ |
2 | Абдуллаева Ш.З. (2017) Банк иши. Дарслик. - Тошкент.: «Iqtisod-Moliya», -732 б. |
3 | Азларова А. (2023) Особенности развития банковской системы республики узбекистан на современном этапе. Economics and Innovative Technologies, 11 (5), 1–7. |
4 | Газета.uz. (2023). Давлатга қарашли ҳар бир тижорат банки дунёқарашини мутлақо ўзгартириши керак — президент. [online] https://www.gazeta.uz/uz/2023/11/21/state-banks/ |
5 | Йиғилиш (n.d.). Марказий банк асосий ставкаси йиллик 13,5 фоиз даражасида ўзгаришсиз қолдирилди Бошқарув йиғилиши 2025 йил 23 январь. Available at: https://cbu.uz/upload/iblock/87c/34cw885z4n3q9lpkdk3pxthulwwrndgy/Matbuot-anzhumani |
6 | Кронк Дж. (2019) Цифровая трансформация финансовых услуг - надежное вложение в будущее. URL: https://www.cisc0.c0m/c/dam/m/ru_ru/ intemet-of-everything |
7 | Мирзиёев Ш. М. (2023) Банк тизимида трансформация ва хусусийлаштириш жараёнлари муҳокамаси бўйича йиғилиши. йил 20 ноябрь. |
8 | Низом (2023). Тизимли аҳамиятга молик банкларни аниқлаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. [online] Ўзбекистон Республикаси Марказий банки. Available at: https://cbu.uz/oz/press_center/news/867246/ |
9 | Тоймухамедов, И., & Махкамова, Д. (2020). Цифровая экономика и её влияние на банковский бизнес в Узбекистане.Экономика и инновационные технологии, (2), 151–160. извлечено от https://inlibrary.uz/index.php/economics_and_innovative/article/view/ 1140 |
10 | Ўзбекистон Республикаси Марказий банки. (2025). Available at: https://cbu.uz/oz/financial-stability/banks-list/list/ |
11 | Фармон (2022) Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси тўғрисидаги ПФ-60-сонли Фармони, 28.01.2022 йил. https://lex.uz/docs/5841063 |
12 | Фармон (2023) Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон — 2030» Стратегияси тўғрисида https://lex.uz/ru/docs/6600413 |