O`zbekistonda mustaqillikka erishganidan keyin amalga oshirilgan keng qamrovli islohotlar, mamlakatni modernizatsiya qilish va ijtimoiy, iqtisodiy sohalarda yangicha yondashuvlarni ishlab chiqish zaruratini keltirib chiqardi. O`zbekistonning uchinchi renessansini amalga oshirish g`oyasi, ayniqsa, Prezident Shavkat Mirziyoyevning ―Hozirgi zamon va Yangi O`zbekiston‖ nomli asarida o`z aksini topgan. Mazkur maqolada uchinchi renessansning g`oyaviy asoslari, uning zamonaviy O`zbekistonni rivojlantirishdagi o`rni va Shavkat Mirziyoyevning g`oyalariga asoslangan istiqbollar tahlil qilinadi.
Comprehensive reforms implemented after the independence of Uzbekistan created the need to modernize the country and develop new approaches in the social and economic spheres. The idea of implementing the third renaissance of Uzbekistan was especially reflected in President Shavkat Mirziyoyevs work entitled "Nowadays and New Uzbekistan". This article analyzes the ideological foundations of the third renaissance, its role in the development of modern Uzbekistan, and perspectives based on the ideas of Shavkat Mirziyoyev.
Комплексные реформы, реализованные после обретения Узбекистаном независимости, создали необходимость модернизации страны и разработки новых подходов в социальной и экономической сферах. Идея реализации третьего ренессанса Узбекистана особенно нашла свое отражение в работе Президента Шавката Мирзиѐева под названием «Нынешний день и новый Узбекистан». В данной статье анализируются идеологические основы третьего Возрождения, его роль в развитии современного Узбекистана, а также перспективы, основанные на идеях Шавката Мирзиѐева.
1 | Musurmankulov F.. | Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi bosh mutaxassisi | O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti Toshkent, O‘zbekiston |
1 | 1. Mirziyoyev, Sh. (2020). Hozirgi zamon va Yangi O‗zbekiston. Toshkent: O‗zbekiston Respublikasi Prezidentining Noshirligi. |
2 | 2. Mirziyoyev, Sh. (2017). Yangi O‗zbekistonni qurish: Milliy taraqqiyotning yangi davri. Toshkent: O‗zbekiston Respublikasi Prezidentining Noshirligi. |
3 | 3. Rahimov, R. (2018). O‗zbekistonning iqtisodiy islohotlari va innovatsion rivojlanish yo‗llari. Toshkent: Ilm-Ziyo nashriyoti. |
4 | 4. Jalolov, M. (2021). O‗zbekistonda demokratik islohotlar va yangi siyosiy yondashuvlar. Toshkent: Akademiya. |
5 | 5. Sultanov, S. (2019). O‗zbekiston va Markaziy Osiyo: Siyosiy va iqtisodiy hamkorlik. Toshkent: Sharq nashriyoti. |